Foto © Gerben Steyaert
Eeklo

Dag van de Stad met animatie en Herbakkersstoet

Op zondagnamiddag 20 september 2026 verandert het centrum van Eeklo opnieuw in een bruisende ontmoetingsplek voor jong en oud. Tijdens de ‘Dag van de Stad’ kan je genieten van muziek, animatie, cultuur en tal van doe-activiteiten.

Het centrum wordt opnieuw het decor voor een gezellige en levendige namiddag, met activiteiten langs de N9, in de Boelare, de Molenstraat, op het Van Hoorebekeplein en het Herbakkersplein.

Autoloze evenementenzone

Het stadsfestival ‘Dag van de Stad’ valt samen met autovrije zondag. Het volledige centrum wordt verkeersvrij: van de Markt tot de Pastoor De Nevestraat, van de Boelare tot de Zilverstraat en op het Van Hoorebekeplein.

Wat staat er op het programma?

Tal van Eeklose verenigingen – actief in cultuur, sport en welzijn – zorgen voor een veelzijdig programma met infostands, kinderactiviteiten, demonstraties en andere activiteiten. Doorheen de stad rijdt de Airkes Machine XL met een gepimpte mobylette, voorzien van nodige muziek, toeters, bellen én goesting. Guerillagewijs organiseren ze zang- en dansmomenten voor élk publiek. Het vernieuwde Stadhuis is ook dit jaar open om er een kijkje te nemen. Nieuw dit jaar zijn onder meer de Smurfenstand van Fost Plus en het Sorteerspel van afvalintercommunale IVM. Leer al spelend hoe je afval correct sorteert en maak bovendien kans op een leuke Gelukzak-totebag.
Het volledige programma en een overzicht van alle deelnemers vind je in de loop van september op de webpagina van de stad.

Herbakkersstoet met nieuwe reuzin

De Koninklijke Vereniging voor Volkscultuur (KVVV-Eeklo) organiseert een Herbakkersstoet tijdens Dag van de Stad. De stoet brengt de bekende Eeklose herbakkerslegende tot leven. Op verschillende platte wagens, getrokken door oldtimertractoren, wordt het ritueel van het herbakken op een speelse en visuele manier uitgebeeld.

Voor het project wordt opnieuw volop ingezet op samenwerking en co-creatie. Zo krijgt ook de school De Kleine Helden een plaats in het verhaal en gaat de KVVV voor de artistieke invulling te rade bij de kunstacademie. Leerlingen en cursisten zullen tijdens de stoet hoofden kneden en boetseren.
Ook de firma ‘Willems Biscuit’ springt mee in de dans met de distributie van duizenden koekjes. Lotjen ontbreekt uiteraard ook niet. Het beeldje met de kool op de romp en het hoofd in de arm verwijst immers rechtstreeks naar de herbakkerslegende. Alle Lotjes die na de Lotjesparade van vorig jaar werden aangekleed en ingehuldigd, stappen opnieuw mee op, samen met een delegatie van hun vereniging of organisatie. Ook de Ridders in de Orde van den Eeclooschen Herbacker maken deel uit van de stoet.

Voor de muzikale begeleiding wordt beroep gedaan op de Koninklijke Harmonie Eeklo. De feestelijke afsluiter van de stoet is in handen van De Toâpe Geraapte. De jubilerende Eeklose band viert dit jaar zijn 25-jarig bestaan en zorgt ongetwijfeld voor een stevige feestnoot.

Een bijzondere verrassing wordt de voorstelling van een gloednieuwe herbakkersreuzin. Op haar romp prijkt een gigantische kool en in haar armen draagt ze haar afgehakt hoofd.

Afsluiter met samen Zingen

De Dag van de Stad wordt om 17.00 uur afgesloten met een zangstonde op het Herbakkersplein. Nederlandstalige klassiekers samen zingen begeleid door Petra en Michaël Van Belleghem. Wil je vooraf al wat inzingen? Kom dan naar één van de voorbereidende zangsessies op donderdagavond 10 en 17 september, telkens om 20 uur in Cultuurhuis Herbakker. De sessies zijn laagdrempelig en staan open voor iedereen, ook voor anderstaligen. 

Inschrijven vooraf is wenselijk via de website van het Cultuurhuis Herbakker.